You are not logged in.

[YARDIM] Şapka Plugini

Dear visitor, welcome to Nitrado Türkiye Ön Ödemeli Gameserver Kiralama Forum. If this is your first visit here, please read the Help. It explains in detail how this page works. To use all features of this page, you should consider registering. Please use the registration form, to register here or read more information about the registration process. If you are already registered, please login here.

SkyTheBT

Beginner

• "SkyTheBT" started this thread

Date of registration: Feb 4th 2016

• Send private message

1

Wednesday, February 10th 2016, 8:39pm

Şapka Plugini

minecraft lobide şapka plugin menülü olanın ismi nedir acil yardım
lobi iyi pluginer varsa skype:barisyilmaztv ekleyin acil...

smt287

Professional

• "smt287" is male

Date of registration: Apr 13th 2014

Occupation: Öğrenci

• Send private message

2

Wednesday, February 10th 2016, 8:42pm

Şapkayı /hat olarak kastediyorsan Essentials plugini ile yapılıyor.

|Kişisel Websitem|
|Discord|
|Steam|

SkyTheBT

Beginner

• Send private message

3

Wednesday, February 10th 2016, 8:46pm

evet ama menüsünü yapamadım :( skype:Barisyilmaztv eklermisin acil dostum cok hata var sen anlarsın

smt287

Professional

• "smt287" is male

Date of registration: Apr 13th 2014

• Send private message

4

Wednesday, February 10th 2016, 8:49pm

Skript ile yapılabilir ancak, nelerin olucagını söylemen gerekli.

|Kişisel Websitem|
|Discord|
|Steam|

SkyTheBT

Beginner

• Send private message

5

Wednesday, February 10th 2016, 8:54pm

efekt menüsü envanter koyma ısınlayıcı yay bide bu işte lütfen ekle acilen sabahtan beri yapamadım onları

• "MustafaOzcan" is male

Date of registration: Jan 3rd 2016

• Send private message

6

Saturday, July 9th 2016, 11:52pm

ChestCommands İle Yapılabilir.
ULTİOCRAFT AKTİF!
1000 SLOT! 0 LAG!
LAGSIZ SKYBLOCK KEYFİ
IP:
178.20.229.230:25000
VIP 1 TL!

zaferkaan1231

Intermediate

• "zaferkaan1231" is male

Date of registration: Jul 8th 2015

• Send private message

7

Sunday, July 10th 2016, 10:04am

Merhaba
Benim Yapmış olduğum Bir Skript Var ben Kullanıyorum İsterseniz Kendinize Göre Düzenleye Bilirsini

Source code

1
2
3
on right click with arrow:    if display name of tool is "&6Şapkalar":        execute player command "/şapkalar"
command /şapkalar:	trigger:		wait 2 tick		open chest with 1 rows named "&n&lşapkalar" to player		wait 2 tick		format slot 0 of player with 1 of tnt named "&bTnT" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head TnT"]		format slot 1 of player with 1 of 33 named "&bPiston" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 33"]		format slot 2 of player with 1 of 1 named "&bTaş" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 1"]		format slot 3 of player with 1 of 23 named "&bFırlatıcı" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 23"]		format slot 4 of player with 1 of 41 named "&bAltın Blok" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 41"]		format slot 5 of player with 1 of 45 named "&bTuğla" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 45"]		format slot 6 of player with 1 of 47 named "&bKitaplık" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 47"]		format slot 7 of player with 1 of 86 named "&bBalkabağı" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 86"]		format slot 8 of player with 1 of 84 named "&bMüzik kutusu" with lore "Takmak için Tıkla" to close then run [make player execute command "/head 84"]
command /head <material>:	description: wear a block as helmet/head	aliases: hat	usage: /head <material>	permission: skript.hat	trigger:		id of argument 1 is greater than 255:			message "You cannot wear an item, only blocks"			stop trigger		player doesn't have argument 1:			player doesn't have the permission "skript.hat.free":				message "You do not have a %argument 1% you could wear!"				stop trigger		helmet slot of player is not empty:			message "&c[&2+&c] &bKafanda Zaten Birşey Var"			stop trigger		player doesn't have the permission "skript.hat.free":			remove argument 1 from player		equip player with argument 1

Hastebin Kodu: http://hastebin.com/akoqesixuk.vhdl
Giydirmek istediyin Kişiye skript.hat Permini Vermen Yeter
NOT: Head Komutunun olduğu Skript Bana Ait Deyildir
İyi Formlar
<<PowerfulCraft>>
Play.PowerfulCraft.Net
1.7.X - 1.8.X
Hub Server

sefadc1053

Beginner

• "sefadc1053" is male

Date of registration: May 26th 2016

Occupation: ögrenci

• Send private message

8

Sunday, July 10th 2016, 6:06pm

ChestCommad'la bugsuz sekilde yapabilirsin mantıgı ise COMMAND olan kısma /hat eklersin ordaki blockuda örn:21 yaparsın lapis'i kafasına takar

(denemedim)

• "burger_block" is male

Date of registration: Jul 11th 2016

Occupation: Server

• Send private message

9

Monday, July 11th 2016, 10:06pm

Gerçek kafasında şapka istiyorsan Modlu Sunucu açman gerekir.
Eğer Bukkit / Spigot sunucu açtıysan /hat ITEM KOD şeklinde şapka geçireblirsin kafana.
Ama hayır ben normal şapka gibi istiyorum diyorsan Modlu Sunucu açman lazım.
İyi günler dilerim.
----------Her canli Nitrado'yu tadacaktir----------

Rate this thread