Sie sind nicht angemeldet.

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Nitrado Türkiye Ön Ödemeli Gameserver Kiralama Forum. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

• »AlpYuksel« ist männlich
  • »AlpYuksel« ist der Autor dieses Themas

Registrierungsdatum: 11. August 2015

Beruf: Öğrenci

• Nachricht senden

1

Mittwoch, 19. Juli 2017, 11:06

Garry's Mod Linux Sunucu İle Windows Sunucunun Farkları

Garry's Mod Linux Sunucu İle Windows Sunucunun Farkları

Bu konuda GMod sunucuları için Linux ve Windows farklarını göreceğiz:

1. ModPack
2. RAM Kullanımı
3. Yeniden Başlatma Süresi
4. CPU Kullanımı
--
Sorular & Cevaplar
Peki Nitrado Hangi İşletim Sistemli Sunucuyu Kullanmamızı Tavsiye Ediyor?

Dieser Beitrag wurde bereits 5 mal editiert, zuletzt von »AlpYuksel« (19. Juli 2017, 21:31)

• Nachricht senden

2

Mittwoch, 19. Juli 2017, 12:16

1. ModPack

Windows Sunucuda:

Linux Sunucuda:

Windows sunucuda sadece bir tane hazır ModPack bulunurken, Linux sunucuda üç tane seçilebilir hazır ModPack bulunmaktadır. ModPacklerin bir tanesi aynıdır o da "Vanilla (Sandbox)"

Linux sunucuda seçilebilir ModPackler:

1. TTT Basic Addons (1.0), Minecraft 1.0
2. TTT Vanilla (1.0), Minecraft 1.0
3. Vanilla (Sandbox) (1.0), Minecraft 1.0

• Nachricht senden

3

Mittwoch, 19. Juli 2017, 12:37

2. RAM Kullanımı

Windows Sunucuda:

Linux Sunucuda:

Windows işletim sistemi RAM'inizi fazla kullanırken, Linux işletim sistemi RAM'inizi daha az kullanır.

Bunda fazla fark yok diyeceksiniz fakat kullandığım sunucuyu bir Windows yapıyorum bir Linux yapıyorum ve bunları yaparken de fazla beklemeden yapıyorum ve içinde ikiden fazla sunucu var. Şunu da belirteyim o farkların küçük olması bile önemli oluyor.

Şöyle de bir şey vardır ki siz bu sunuculara eklentiler de yükleyeceksiniz bu durumlarda size RAM lazım olacak Linux az RAM kullanan bir işletim sistemi olduğu için sorun yaratmayacaktır fakat Windows sunucu kullanımda tavan yapabilir.

• Nachricht senden

4

Mittwoch, 19. Juli 2017, 14:29

3. Yeniden Başlatma Süresi

Windows Sunucuda:

Linux Sunucuda:

Windows işletim sistemli sunucuda yeniden başlatma süresi 1.55 dakika iken Linux işletim sisteminde ise sadece 36 saniye.
(Vanilla Sandbox'ta denenmiştir. Bu süre eklentilerinize göre artabilir.)

• Nachricht senden

5

Mittwoch, 19. Juli 2017, 15:40

4. CPU Kullanımı

Windows Sunucuda:

Linux Sunucuda:

Windows sunucuda CPU kullanımı 32 iken Linux sunucuda 4'tür. Linux sunucu daha az işlemci kullanır.

• Nachricht senden

6

Mittwoch, 19. Juli 2017, 21:26

Sorular & Cevaplar

1. Linux'ta gelen hazır modpacklerden hariç sunucuma bir şey kuramaz mıyım?
Tabii ki kurarsınız, dikkat ederseniz Windows'ta Vanilla Sandbox geliyor. Onda nasıl kuruyorsanız bunda da aynı şekilde istediğinizi kurabilirsiniz.

2. Ben Windows işletim sistemini denemek istiyorum. Ya Linux sunucuya geçmek istersem geçemeyecek miyim?
Hayır, geçebileceksiniz. Yapmanız gereken "Oyun Değiştir" kısmından Garry's Mod (Linux Server)'ın yanındaki Yükle butonuna basınız.

3. Peki ya Linux'tan Windows'a geçmek istersem?
İkinci sorunun yanıtında verdiğimiz adımların aynısı sadece seçeceğiniz oyun Garry's Mod (Windows Server)

4. Eğer ki Linux sunucu seçersem eskisi gibi uzun restart sürelerinden kurtulacak mıyım?
Evet, kurtulacaksınız. Fakat şunu da belirtmeliyim ki yeniden başlatma süreniz sunucuya yüklediklerinizle doğru orantılıdır. Buradan sonrasını altını çizerek söylemek istiyorum sunucunuz saliseler içerisinde hazır olmayacak, Linux işletim sistemini seçerseniz sadece eskisi kadar beklemeyeceksiniz.

5. Ben profesyonel sunucu kullanıyorum bu yüzden fazla RAM sıkıntım yok. Linux'a geçsem ne değişecek?
Şöyledir ki Windows işletim sistemi Linux işletim sistemine göre daha fazla RAM kullanmaktadır. Linux'a geçerseniz daha da güçlü bir sunucu elde edebilirsiniz.

6. Linux'a geçmem sunucumdaki harita değişim sürelerini kısaltacak mı?
Harita değiştirme işlemine yeniden başlatma diyebiliriz. Bu yüzden süre kısalacaktır.

**Sorular soruldukça eklenecektir.

• Nachricht senden

7

Mittwoch, 19. Juli 2017, 21:30

Peki Nitrado Hangi İşletim Sistemli Sunucuyu Kullanmamızı Tavsiye Ediyor?

Nitrado, Linux işletim sistemli sunucuyu kullanmanızı tavsiye ediyor.

Thema bewerten